Symbolický náhrobník v Národnej rade

Symbolický náhrobník v Národnej rade

Poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Viera Dubačová, Zuzana Zimenová a Lucia Ďuriš Nicholsonová odhalili vo vestibule NR SR pamätník – Symbolický náhrobník,  novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho priateľke Martine Kušnírovej. Dielo vytvoril výtvarník Fero Guldan, ktorý je zároveň autorom pamätníka pre Róberta Remiáša.

„Aká hlboká musela byť viera v pravdu a slobodu, ktorá zbavila Janka Kuciaka strachu pri odkrývaní vážnych zločinov ohrozujúcich demokraciu,“  povedala na pietnom akte Viera Dubačová.

„Týždeň pred ich smrťou ponúkali Jankovi ochranu jeho kolegovia. Janko odmietol, nebál sa. Aké je to veľké svedectvo, keď dnes vidíme strach v očiach mocných mužov, ktorí sa boja, že prídu o svoje ministerské stoličky, o svoje ‚fleky” a o všetky mocenské výhody. Ako morálne vysoko nad nimi žiari odkaz tohto mladého muža,“ dodala Dubačová.

K tomuto odkazu sa hlásia nielen ako poslankyne NR SR ale aj ako ženy, matky.

„Týmto pietnym aktom chceme vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám Jána a Martiny a upozorniť na to, že sme odhodlané urobiť všetko pre to, aby Slovensko viac nebolo krajinou, kde sú pre pravdu vraždené naše deti,“ zdôraznila Zuzana Zimenová.

Poslankyne symbolicky odkryli pamätník zavesením kamenného srdca, ktorý symbolizuje zvon, bijúci na poplach. Na záver pietneho aktu zapálili sviečky, ktoré spolu s dvomi ružami položili pod náhrobník.

Tohto pietneho aktu sa zúčastnili aj ďalšie poslankyne NR SR, pozvané boli všetky naprieč demokratickým politickým spektrom.

Symbolicky_nahrobnik_4

Novinky

Kontakt