Slovensko potrebuje v tejto dobe objektívne, vyvážené a kultúru podporujúce verejnoprávne médiá

Slovensko potrebuje v tejto dobe objektívne, vyvážené a kultúru podporujúce verejnoprávne médiá

Zastavenie publicistickej relácie Reportéri či rozhlasovej relácie dejiny.sk, zásahy do spravodajstva RTVS či kauza zákazu odznakov reportérov na znak uctenia si zosnulého kolegu. To všetko sú kroky aktuálneho vedenia Rozhlasu a televízie Slovenska, ktoré strana SPOLU – občianska demokracia otvorene kritizuje.

„Hrádza proti extrémizmu vyzerá v réžii tejto vlády tak, že pretlačíte riaditeľa RTVS s pomocou hlasov extrémistov. A tak, že za riaditeľa RTVS zvolíte v čase informačnej vojny človeka, ktorý podpísal zmluvu TASR s ruskou propagandistickou agentúrou Sputnik, a ktorý chodil v 90. rokoch na koberček k Vladimírovi Mečiarovi,“ hovorí Viera Dubačová, spoluzakladateľka strany SPOLU – občianska demokracia a členka Výboru NRSR pre kultúru a médiá.

Dubačová spolu s kolegami kritizovala výber Jaroslava Rezníka do pozície generálneho riaditeľa RTVS už v čase minuloročnej voľby. „Žiaľ, musím skonštatovať, že sme sa v predpoklade riadenia RTVS Jaroslavom Rezníkom nemýlili. Sám svojim konaním podčiarkuje, že nejde o náhody ani omyly. Pomaly každý krok jeho či jeho vedenia vyvoláva protestné hlasy v samotných redakciách, ktoré sa v posledných rokoch stali zárukou poskytovania dôveryhodných a objektívnych informácií,“ dopĺňa poslankyňa.

Aj v tomto kontexte aktuálne vyvolávajú otázniky aj personálne zmeny, keď sú rozväzované zmluvy skúseným reportérom a naopak, posilou tvorivého tímu v RTVS sa má stať napríklad kontroverzný spisovateľ.

„Ani dnes nezabúdajme aj na to, že žijeme v časoch informačnej vojny, ktorá na nás útočí z každej strany. Z internetu, zo súkromných médií. Dnes by sme o to viac mali zabojovať o to, aby verejnoprávne médium zostalo verejnoprávnym, slobodným, konajúcim v záujme celej verejnosti. Pretože verejnoprávne médium je súčasťou nášho verejného priestoru. Takéto médium nepatrí politikom, vládnucej garnitúre, oligarchom. Slovensko potrebuje v tejto dobe objektívne, vyvážené a kultúru podporujúce verejnoprávne médiá,“ dodáva Viera Dubačová.

Poslankyňa Viera Dubačová bude teraz iniciovať zvolanie mimoriadneho zasadnutia Výboru NRSR pre kultúru a médiá, ktorý by sa zaoberal aktuálnou situáciou v RTVS.

Strana SPOLU – občianska demokracia zároveň podporuje snahu novinárov o zachovanie nezávislosti v RTVS.

Novinky

Kontakt