Navrhujeme zvýšené tresty za vyhrážanie sa novinárom a posilnenie ich ochrany pred účelovými žalobami

Navrhujeme zvýšené tresty za vyhrážanie sa novinárom a posilnenie ich ochrany pred účelovými žalobami

Poslanci SPOLU Miroslav Beblavý, Viera Dubačová a členovia predsedníctva a experti SPOLU na transparentnosť a právny štát Pavel Nechala a expert na európsku a zahraničnú politiku Vladimír Bilčík navrhujú zmeny v  balíku piatich zákonov, ktorých cieľom je ochrana novinárov, vydavateľov a posilnenie investigatívnej žurnalistiky.

Jedným zo zákonov chcú znemožniť podávanie účelových žalôb, ktoré majú zastrašiť, otráviť alebo ekonomicky zruinovať novinára či vydavateľa. Druhým je zahrnutie novinárov do kategórie chránených osôb v Trestnom zákone, aby boli útoky na nich posudzované prísnejšie. Parlament bude o týchto návrhoch hlasovať na práve prebiehajúcej schôdzi parlamentu.

Poslankyňa SPOLU Viera Dubačová považuje slobodné médiá za kľúčové pre fungovanie demokracie. Uviedla niekoľko známych prípadov, kedy sú novinári žalovaní, alebo sa im žalobami vyhrážajú ľudia, ktorí majú dostatok finančných prostriedkov a zneužívajú túto prevahu na zastrašovanie novinárov a ich vydavateľov a financujú  ťahanice po súdoch. Aj keď žalujúci prehrá a zaplatí súdne trovy, novinár je podľa poslankyne otrávený ťahanicami po súdoch a jeho nadriadení takisto.

„Zoberte si taký spor novinára Arpáda Soltésza, ktorého žaloval právnik Ovšonka, alebo prípad Mariána Leška, ktorého po súdoch ťahá Štefan Harabin, desať prehratých súdnych sporov Penty s Denníkom N, prípadne súdny spor pána Lukáša Milana a nebohého Pavla Pašku,“ uviedla poslankyňa a dodala: „myslím si, že zahltené súdy na Slovensku by sa za dane občanov mali venovať skutočným prípadom, a nie slúžiť mocným na trestné výpravy proti príliš efektívnym novinárom,“ dodáva poslankyňa.

Advokát a expert na transparentnosť a právny štát Pavel Nechala ponúkol SPOLU riešenie tohto stavu. Inšpiroval sa britskou legislatívou: „Cieľom nášho návrhu zákona je znemožnenie neodôvodnenej žaloby na novinárov, ich zamestnávateľov a investigatívne mimovládne organizácie cez tzv. osobitnú podmienku konania, kde súd zmení poradie krokov – najprv preskúma spôsobenie ujmy a iba v prípade zistenia závažnej ujmy ďalej koná. Občianskoprávne konanie by tak po prijatí predloženého návrhu už nemohlo byť voči novinárom zneužité.“

Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej založila Európska komisia fond na podporu investigatívnej žurnalistiky na európskej úrovni. Poslanci SPOLU ho v zákone navrhujú zriadiť aj na Slovensku, financovaný by mal byť z vládnej rezervy a mal by na neho byť vynaložený milión eur ročne. Pretože štát zlyháva, túto úlohu na seba opäť nedávno prevzali mimovládne organizácie a súkromný sektor.

Vladimír Bilčík upozornil, že Európsky parlament schválil v apríli uznesenie o Slovensku po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, kde vyzýva Slovensko na predloženie návrhov na ochranu novinárov, ktorí sú pravidelne predmetom žalôb určených na cenzúru ich práce alebo ich zastrašovanie. Európsky parlament tiež „nalieha na slovenské orgány, aby zabezpečili ochranu investigatívnych novinárov pred akoukoľvek formou zastrašovania, ohovárania, hrozieb alebo fyzických útokov.[1] Bilčík dodal, že „SPOLU ako proeurópska strana chce, aby Slovensko nevnímalo Európsku úniu len ako hodnotové spoločenstvo ale aj ako spoločenstvo hodnotové. Novinári a sloboda médií by mali byť na Slovensku chránení tak, ako je to bežné v Európskej únii.“

Balík zákonov je súčasťou programu SPOLU s názvom Rekonštrukcia štátu, ktorý je plánom na hĺbkovú zmenu fungovania krajiny. Piatimi zákonmi sa poslanci národnej rady budú zaoberať už čoskoro na prebiehajúcej schôdzi parlamentu. Slovenskí novinári sú nebojácni, sú však pod dlhodobým ekonomickým a právnym tlakom. K nemu sa pridala v ostatných rokoch snaha oligarchov, najmä Penty a J&T, ovládnuť mediálny priestor. Vo vzťahu k médiám treba konať okamžite. Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a následnom tlaku Európskej únie existuje reálna šanca, že by návrhy v parlamente mohli prejsť,“ uviedol predseda SPOLU Miroslav Beblavý.

Novinky

Kontakt