Folklorista Pellegrini a regionálna kultúra

Folklorista Pellegrini a regionálna kultúra

Posledné vyhlásenie premiéra Pellegriniho odkrylo podstatu toho, prečo je Smer v koncoch aj čo sa týka kultúry. Absolútne nepochopenie, neschopnosť vnímať a chápať veci v širokom kontexte vo vzťahu k celému nášmu Slovensku.

Kultúra sa dotýka všetkých oblastí nášho života. Je s nami ráno, keď sa zobudíme a zostáva pri nás aj keď si líhame. Je v nás, sme jej súčasťou, je okolo nás po celý čas. My sme kultúra, my sme jej odkaz aj odraz zároveň. Nosíme si ju v sebe a sme súčasťou veľkého kultúrneho obrazu celej krajiny. Ak Peter Pellegrini v snahe vylepšiť imidž Smeru v týchto časoch povie, že bude viac podporovať folklór, demaskuje sám seba a vlastne nám hovorí, ako mu je vzdialené samotné chápanie toho, čo vlastne kultúra je a aké je jej postavenie.

Nám ostatným to však dáva novú silu a vietor do plachiet, aby sa raz a navždy uzatvorila táto nie najšťastnejšia história našej krajiny.

Práve toto jednoduché chápanie, respektíve jej nepochopenie, dostalo kultúru na okraj spoločnosti a Peter Pellegrini teraz na plné ústa vyslovil aj argument, prečo to tak je. Je to veľmi nebezpečné pre celú kultúrnu krajinu, ktorá sa snaží práve v týchto časoch z takýchto chlievikov a takéhoto povrchného a úzkoprsého vnímania oslobodiť…

Viac v blogu Folklorista Pellegrini a regionálna kultúra na blog.sme.sk.

Novinky

Kontakt