Danko urážal prezidentku, ale padni komu padni neplatí

Danko urážal prezidentku, ale padni komu padni neplatí

V utorok, 4.februára malo prebehnúť zasadnutie Mandátového a imunitného výboru NR SR, ktorého som členkou. Predmetom rokovania malo byť v prvom bode začatie disciplinárneho konania voči predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky Andrejovi Dankovi za jeho výroky prednesené pri otváraní 57. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky dňa 21. januára 2020 na adresu pani prezidentky Zuzany Čaputovej.

Predseda NR SR Andrej Danko sa k osobe pani prezidentky vyjadril nasledovne: „K pani prezidentke nemám úctu. Budem si ctiť prezidentský palác, keď bude apolitický, nezávislý a nebude slúžiť feťákom ako ste vy“. Podľa § 135 písm. a) zákona č. 350/1996 Z.z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky poslanec podlieha disciplinárnej právomoci národnej rady za výroky pri výkone funkcie poslanca prednesené v národnej rade alebo v jej orgáne. Ak by Mandátový a imunitný výbor NR SR zistil, že poslanec urazil orgán NR SR, poslanca alebo ústavného činiteľa odporučí mu, aby sa na najbližšej schôdzi ospravedlnil.

Návrh o začatí disciplinárneho konania voči predsedovi NR SR podal na uvedený výbor, ktorého som členkou, poslanec Ondrej Dostál a my máme za to, že jeho podnet je nielen opodstatnený, ale aj oprávnený. Predseda NR SR týmto výrokom jednoznačne urazil prezidentku Slovenskej republiky.

Žiaľ, je veľmi smutné a poľutovaniahodné, že z 15-členného Mandátového a imunitného výboru NR SR, ktorý sa mal predmetným návrhom zaoberať, sme prišli len 4 poslanci. Zvyšní 5 sa ospravedlnili a 6 ani len nezaslali svoje ospravedlnenie. Svojou neodôvodnenou absenciou na dnešnom zasadnutí výboru dali poslanci jasne najavo ako si nevážia rokovací poriadok a sľub, ktorým sa zaviazali občanom Slovenskej republiky.

Keď nepadá a nepadá

Dnes už zľudovelé premiérovo „padni komu padni“ zrejme v jeho vládnej koalícii nepadá na úrodnú pôdu. Musím konštatovať, že tieto premiérove slová si vládni poslanci neberú k srdcu a tým ho znevažujú.

Ak sa doposiaľ aj nezistilo porušenie rokovacieho poriadku zo strany opozičných poslancov na mandátovom a imunitnom výbore, museli sa zakaždým po prehlasovaní vládnymi poslancami ospravedlniť. Na rozdiel od toho sa tentokrát výbor ani len neotvoril, a to z dôvodu náhlej absencie väčšiny jeho členov. A tu narážame na dvojaký meter, ktorý je poslancom vládnej koalície tak dobre známy.

 

Novinky

Kontakt